טענות נפוצות

החיסונים מכילים חומרים כימיים מסוכנים וחומרים מזיקים אחרים

אם בודקים באתרים המתנגדים לחיסונים מה מכילים החיסונים , ניתן להתבלבל ולחשוב שהחיסונים אינם מיוצרים בבתי חרושת מודרניים לתרופות אלא בתרווד של מכשפה…
עיון שטחי ברשימה יגלה כי מדובר בטענות הבל.
רב הרשימה הוא אוסף של אמירות חסרות שחר :
"כליות טחונות של קופים מומתים (פוליו), עוברים שהופלו (אדמת, חצבת), חלקי פרה (חיסונים רבים), מוגלה מפצעים של בעלי חיים חולים, פסולת ולכלוך משואב אבק, כיח מגרונותיהם של ילדים חולים (שעלת), דם רקוב של סוסים (דיפטריה, שמוזרקת בדרך כלל היום עם החיסון לטטנוס), צואה (טיפוּס), מוח של שפנים, סוגים שונים של אנטיביוטיקה, כליות כלבים, ביצים, מתכות רעילות (לדוגמה, אלומיניום, כספית), ביוב, חומרים משמרים מסוכנים ומסרטנים, ביצים רקובות שזוהמו (שפעת החזיר),  מוצרי הנדסה גנטית."

החיסונים מפותחים ומיוצרים במפעלי תרופות מודרניים, תחת ביקורת איכות קפדנית, הן פנימית, והן חיצונית, של רשויות הבריאות האמריקניות והארופיות.

לגבי הטימרוזל בחיסונים:
טימרוזל משמש כחומר משמר בחיסונים מאז 1930.
החששות לגביו נובעים מידע  על תופעות נוירולוגיות קלות אצל ילדים שנחשפו ברחם לתרכובת כספית דומה (אם כי בכמיות גדולות מבחיסונים), וממודלים ניסויים בבע"ח שלא ברור מה הרלבנטיות שלהם לבני אדם.
מעולם לא הוכח כי הטימרוזל קשור לאילו שהם סיבוכים משמעותיים, למעט תגובה מקומית באזור ההזרקה.
בסוף שנות ה – 90, מנהל התרופות האמריקני (ה (FDA ) ביצע הערכת סיכונים לגבי השימוש בטימרוזל בחיסונים.
הערכות של הפוטנציאל לחשיפה הצביעו על כך שילדים המקבלים את כל חיסוני השגרה, נחשפים לכמות מלח כספית, העלולה לעלות על המומלץ.
למרות שבסקירה לא נמצאה עדות לפגיעה כתוצאה מחשיפה זו , האיגודים האמריקנים קראו להוצאת הטימרוזל מחיסוני התינוקות, כאמצעי זהירות וגם כיוון שהחיסונים היוו גורם חשיפה לכספית בו ניתן לשלוט (לעומת מזון…).
בכדי לקבל אמת מידה על מידת החשיפה לכספית מחיסונים יש לזכור כי כמות הכספית המצויה בחיסון ממוצע  המכיל כספית (כ- 25 מיקרוגרם) היא פחותה מהכמות המצויה בכריך טונה.

במדינת ישראל כמו בארה"ב אין טימרוזל באף אחד מחיסוני השגרה הניתנים לתינוקות כולל חיסונים כנגד שפעת. 
 
Reference  
 Schechter R et al, Arch Gen Psychiatry. 2008;65:19-24

<< חזור