חיסון לשחפת

התרכיב מכיל זן חי מוחלש של חיידק שחפת הפרות (M. bovis ), וקרוי על שם שני מפתחיו – Bacillus Calmette Guerin , ובקצור – BCG.

יעילות החיסון
החיסון אינו מונע הדבקה בשחפת אולם הוא מקנה הגנה משמעותית בפני הצורות החמורות של השחפת. מעריכים כי חיסון ב- BCG נותן הגנה של 80% בפני שחפת מיליארית ושחפת של מערכת העצבים המרכזית והגנה של 50% בפני שחפת הריאה.
החיסון מיועד לאוכלוסיות עם סיכון גבוה לחלות בשחפת. בעבר הוא ניתן לכל הילודים בארץ (פרט לירושלים). אחת הבעיות בחיסון המוני היא איבוד התקפות של תבחין הטוברקולין.

אופן המתן

התרכיב ניתן בהזרקה איטית תוך עורית (Intradermal) בחלק העליון של הזרוע השמאלית בין השליש האמצעי לשליש העליון של הדלטואיד.
מינון התרכיב: עד גיל שנה – 0.05 מ"ל, מגיל שנה ומעלה – 0.1 מ"ל.

הוריות לחיסון בארץ
ילודים וילדים ממשפחות עולים חדשים ותושבים שאינם אזרחי ישראל המגיעים מארצות בהן שכיחות השחפת גבוהה.

  1. עולים חדשים בסיכון מוגדרים לצורך הענין כילדים שנולדו באתיופיה או לפחות אחד מהוריהם נולד באתיופיה ללא התייחסות לתקופה שחלפה מאז עליתם. כמו גם ילדים עד גיל 5 שנים שנולדו בהודו.
  2. ילדי תושבים שאינם אזרחי ישראל ושנולדו בארצות בהן שכיחות השחפת גבוהה או ילדים שלפחות אחד מהוריהם נולד בארצות אלו (כגון: תימן, כורדיסטן, אפריקה דרומית למדבר סהרה והמזרח הרחוק למעט יפן וסינגפור) ללא התיחסות לתקופת הזמן שחלפה מאז הגעתם ארצה.

את הילודים והתינוקות עד גיל 6 חודשים מחסנים ללא תבחין טוברקולין קודם ואילו ילדים בגיל 6 חודשים – 5 שנים מחסנים אם התגובה לתבחין הטוברקולין קטנה מ- 10 מ"מ.

תגובה לחיסון
7-21 ימים לאחר ההרכבה מופיעים לפי הסדר מקולה, פפולה ופוסטולה ובהמשך יתכן כיב הנרפא מעצמו ומותיר צלקת. כל התהליך נמשך בד"כ עד 3 חודשים. בעד 2% מהמחוסנים מופיעים סיבוכים מקומיים כמו אבצס מקומי,הגדלת בלוטות הלימפה האזוריות ואף פיסטולה מפרישה מבלוטה. בד"כ הסיבוכים הללו אינם מצריכים מתן טיפול.
סיבוך נדיר ומאוחר הינו אוסטאיטיס באפיפיזה של העצמות הארוכות המופיעה שנים לאחר החיסון.
זיהום מפושט ב- BCG הינו נדיר מאוד (בשכיחות של כאחד למיליון) ומתרחש כמעט תמיד במחוסן עם דיכוי חיסוני חמור.
טיפול בסיבוכים:
טיפול אנטי שחפתי (פרט ל- pyrazinamide) מומלץ במקרים של אוסטאיטיס ו- BCG מפושט. יש המטפלים תרופתית גם בדלקת כרונית של בלוטות הלימפה הנגרמת ע"י BCG. 

הוראות נגד
כויות, זיהום בעור וליקויים ראשוניים או משניים במערכת החיסון (פרט לנשאי HIV שאינם סימפטומטייים להם ניתן לתת את החיסון אם הם בסיכון לחלות בשחפת).
מתן החיסון אינו מומלץ בהריון למרות שאין עדות שהחיסון טרטוגני.

להרחבה
קישור לתדריך החיסונים של משרד הבריאות