חיסון לנגיף הרוטה

עריכה – פרופ' דניאל גליקמן
מומחה ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות
מנהל השרות למחלות זיהומיות בילדים, מרכז רפואי פדה – פוריה 


חיסונים כנגד נגיף הרוטה:
החיסונים כנגד נגיף הרוטה, אשר ניתנים בארצות הברית החל מ 2006 ובישראל בשגרת החיסונים החל מ 2010, גרמו לירידה משמעותית בשכיחות המחלה וסיבוכיה: האשפוזים כתוצאה מהוירוס ירדו במעל 75% ובארצות הברית לאחר 4 שנות חיסון נמנעו מעל 175000 אשפוזים של תינוקות, מעל 240000 ביקורים בחדרי מיון ומעל מיליון פניות לרופאים כתוצאה מהנגיף. 
מעניין לציין כי במחקרים ראשוניים שפורסמו ב 2017-2019 נצפתה ירידה בהארעות סכרת מסוג 1 ומחלת צליאק בילדים המחוסנים כנגד וירוס הרוטה בהשוואה לילדים שלא חוסנו.  מחקרים הראו כי וירוס הרוטה עשוי לגרום לאפופטוזיס של תאים בלבלב והינו בעל דימיון אנטיגני לאפיטופים על פני תאי בטא בלבלב כך שיתכן והחיסון מגן למעשה בפני פגיעה בלבלב הנגרמת על ידי וירוס ה .wild type כמו כן נמצא כי בסרום מחולי צליאק, נוגדני tTGA   tissue transglutaminase antibody – מזהים פפטידים על פני ה outer capsid protein  של חלבון VP-7 של הוירוס.החיסון כנגד נגיף הרוטה הוא חיסון חי מוחלש, הניתן בטיפות דרך הפה.
בישראל רשומים שני חיסונים כנגד זיהום בנגיף הרוטה: 
שני החיסונים בעלי יעילות מצוינת (~95%) במניעת מחלה קשה וצורך באשפוז.

  1. רוטטק (RotaTeq™) – הניתן ב 3 מנות בגיל 2, 4 ו-6 חודשים.
  2. רוטריקס (Rotarix™) – הניתן ב 2 מנות בגיל 2 ו-4 חודשים.

החל מ 1.12.2010 החיסון נגד זיהום הנגרם על ידי נגיף הרוטה נכלל בתוכנית חיסוני השגרה של גיל הילדות. החיסון שניתן החל ממועד זה במסגרת תחנות טיפת חלב הינו חיסון הרוטטק – RotaTeq™.

מתי מחסנים?
סדרת חיסון ה RotaTeq™ כוללת 3 מנות הניתנות בגיל 2 חודשים, 4 חודשים ו 6 חודשים. 
המנה הראשונה יכולה להינתן מגיל 6 שבועות עד גיל 14 שבועות ו-6 ימים. לאחר גיל זה אין אפשרות לתת את חיסון הרוטה. כל מנה תינתן 4 שבועות לפחות לאחר המנה הקודמת. יש להשלים את כל מנות החיסון עד גיל 8 חודשים, 0 ימים ואין אפשרות להמשיך ולחסן לאחר מועד זה.
ילדים שקיבלו בעבר 2 מנות של חיסון רוטריקס נחשבים מחוסנים.

האם צפויות תופעות לוואי בעקבות מתן החיסון?
ל
רוב לא נצפו תופעות לוואי מיוחדות. החיסון עשוי לגרום להקאה, חום או שלשול קל ב 1% מהמתחסנים. מחקרים רחבי היקף של עשרות אלפי ילדים שקדמו לרישוי שני חיסונים אילו שללו סיכון מוגבר ל Intussusception – התפשלות מעי (מחקרים אילו נערכו בשל הסיכון המוגבר ~1:10000 ,מנות, להתפשלות מעי שנמצא לאחר תחילת השימוש בחיסון הראשון כנגד וירוס הרוטה שניתן ב1998  – (RotaShield™. בשלב ה post-marketing surveillance לשני החיסונים העכשוויים נמצא כי במקרים מאוד נדירים (מוערך ב 2 מתוך 100000 ילדם שקיבלו החיסון ובעיקר לאחר המנה הראשונה) החיסון עלול לגרום להתפשלות מעי. 
יש לצייו כי תופעת לוואי זו היא נדירה ובעבודה שבוצעה באנגליה ב 2014 נמצא כי על כול תינוק שלקה בהתפשלות מעי כתוצאה מהחיסון נמנעו במדינה, כתוצאה מהחיסון, 3 מקרי מוות, 13000 אשפוזים, 27000 ביקורים בחדרי מיון ו 74000 ביקורים אצל רופא הילדים מוירוס הרוטה. על כן נעשתה הערכה זהירה במדינות המערב כגון :אנגליה, ארצות הברית וישראל וסוכם כי התועלת מחיסונים אילו עולה בשיעור רב על הסיכון מתופעות הלוואי האפשריות.

מתי אין לתת את החיסון?
בנוסף על האזהרות הכלליות לגבי מתן חיסונים, אין לתת את חיסוני הרוטה במצבים הבאים:
– אירוע של התפשלות מעי בעבר.
– דיכוי חמור משולב של מערכת החיסון, כגון מחלת SCID – Severe Combined Immunodeficiency.

במצבים הבאים יש מקום לשקול את יתרונות החיסון מול הסיכון הפוטנציאלי במתן החיסון:
– מום/מחלה מתמשכת בדרכי העכול (כגון מעי קצר, מחלת הירשספרונג, תסמונות תת ספיגה).
– דיכוי מערכת חיסון שאינו .SCID


האם ניתן לחסן ילד שנמצא במגע עם אישה הרה או עם אדם הסובל מדיכוי חיסוני?
כן.
נגיף החיסון הוא חי מוחלש ועל כן עשוי להיות מופרש בצואה לאחר מתן החיסון. חשוב מאוד להקפיד על שטיפת ידיים במים ובסבון לאחר החלפת חיתולים בתינוק שחוסן לאחרונה. כיון שאין הוכחה ברורה להעברת הנגיף ממחוסן למגעים אין מניעה לחסן ילד שבא במגע קרוב עם אישה הרה או חולה הסובל מדיכוי חיסוני.

קישורים:
חיסון נגד נגיף הרוטה – הנחיות מעודכנות של משרד הבריאות
הודעת  ה- FDA
תגובת  ארגון הבריאות האירופי  EMEA 
הודעת דובר משרד הבריאות
קישור למחלה ממנה מגינים חיסונים אלו
קישור לדף נגיף הרוטה באתר ה CDC