נגיף הפפילומה

נגיף ה -Human Papiloma Virus HPV
עריכה – ד"ר דיאנה טשר
מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות
מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בילדים, מרכז רפואי ע"ש א. וולפסון

מהו נגיף הפפילומה ?
נגיף הפפילומה האנושי הינו נגיף נפוץ ביותר המועבר בעיקר באמצעות מגע מיני. למעשה מדובר במחלה המועברת ביחסי מין השכיחה בעולם. רוב הגברים והנשים הפעילים מינית יידבקו באחד מזני הנגיף במהלך חייהם.

ישנם למעלה מ200 זנים שונים של הנגיף. רובם אינם גורמים למחלות. ידועים זנים הגורמים ליבלות (זנים מספר 6 ו-11 גורמים ל90% ממקרי היבלות באברי המין בקרב נשים וגברים) בעוד זנים אחרים עלולים לגרום לסוגים שונים של סרטן. לדוגמא זנים מספר 16 ו-18 אחראים ל-70% ממקרי סרטן צוואר הרחם.

מהן המחלות שנגרמות על ידי הנגיף ?

ההדבקה בנגיף הינה ללא סימפטומים ולכן  מי שנדבק אינו יודע שהוא עלול להדביק אחרים.

הנגיף עלול לגרום ליבלות באברי המין, לנגעים טרום סרטניים ולסרטן בגברים ובנשים כאחד.

נגיף הפפילומה הינו המחולל הבלעדי של נגעים טרום סרטניים וסרטן צוואר הרחם אולם בקרב נשים הנגיף עלול לגרום גם לנגעים טרום סרטניים, לסרטן בפות, בנרתיק, בפי הטבעת, בפה ובלוע. בקרב גברים עלול הנגיף לגרום לנגעים טרום סרטניים בפי הטבעת וגם לסרטן בפין, בפי הטבעת, בפה ובלוע.

המחלות הנגרמות על ידי הנגיף מתפתחות בדרך כלל חודשים לאחר ההדבקה (במקרה של יבלות באברי המין) או שנים ארוכות לאחר ההדבקה במקרה של נגעים טרום סרטניים או סרטן (לרוב כעבור למעלה מ-15-20 שנה)

איך נדבקים בנגיף ?
הדבקה מתרחשת בעקבות מגע ישיר בעיקר בזמן קיום יחסי מין. שימוש בקונדום מוריד את סיכויי ההדבקה אך אינו מונע אותה לחלוטין.

מהי שכיחות התחלואה בישראל ?
על פי נתוני משרד הבריאות בכל זמן נתון כ-20,000 נשים וגברים בישראל, הפעילים מבחינה מינית, סובלים מיבלות באברי המין. כ-100 אנשים מאובחנים מדי שנה עם סרטנים של הפה והלוע (70% נגרמים על ידי הנגיף).  כ-60 אנשים, נשים וגברים, מאובחנים מדי שנה בישראל עם סרטן פי הטבעת (90% נגרמים על ידי נגיף הפפילומה).

אלפי נשים מאובחנות מדי שנה עם שינויים טרום ממאירים בצוואר הרחם.
כ-180 נשים מאובחנות מדי שנה  עם סרטן צוואר הרחם ו-80 נשים מתות מדי שנה עקב המחלה.  

קישור לחיסונים המגינים ממחלה זו
קישור לדף ה HPV באתר ה CDC