טבלת החיסונים בישראלכך זה החלמהו חיסון?מהו אדג'ובנטהמחלות נגדן מחסניםגרפים - תחלואה בישראלחיסוני שגרהמתי יש להיזהר במתן חיסוניםחיסונים שאינם בשגרהצוות רפואי - מידע כלליצוות רפואי - חיסונים ספציפייםשאלות נפוצותטענות נפוצותעצות לילד המטיילחיסונים לילד המטיילחובת חיסונים? פורומיםתיאור התפרצות הפוליו בשפכי ישראל 2013-14

חיסון לצהבת B

 התרכיבים לצהבת נגיפית B

שני התרכיבים העיקריים הקיימים בישראל לחיסון שיגרה למניעת צהבת נגיפית B הינם:
1. התרכיב Engerix B  (חברת GSK). חיסון דור שני. החיסון  מיוצר בתהליך של הנדסה גנטית (מסוג Recombinant DNA) ומופק באמצעות שיבוט של הגן לחלבון המעטפת של הנגיף הפטיטיס (HBsAg) בתרבית של תאי שמרים. יעילות החיסון  באנשים בריאים במניעת זיהום בכל הסרוטיפים והגנוטיפים של הנגיף עולה על 90%.
2. תרכיב SciBVac  (חברת SciGen IL). חיסון דור שלישי. חיסון זה מכיל נוסף על חלבון המעטפת העיקרי S, גם שני חלבוני מעטפת מאזור הקרוי Pre S Pre S1: ו-Pre S2. הפקת החיסון בתאי יונקים מאפשרת ייצור של חלבון מעטפת S מצומד לשיירים סוכריים (Glycosylated), וזאת בדומה לחלבון המעטפת המקורי בנגיף הטבעי. תרכיב זה  מאפשר יצירת נוגדנים (נגד HBsAg)  מוגברת ומזורזת. תגובה חיסונית זו מהווה יתרון במיוחד באוכלוסיות שצפויות לפתח תגובה חיסונית נמוכה.
 
במצבים הבאים  מומלץ  לתת עדיפות לתרכיב  SciBVac :
- לחולים מבוגרים המטופלים בהמודיאליזה
- לאנשים שמשתמשים בסמים בהזרקה
- חולים עם חסר חיסוני כגון HIV
- למגעים מיניים ומשפחתיים של נשא צהבת B
- בקרב מקבלי חיסון, שעבורם נדרשת התחסנות מהירה (למשל מטיילים לאזורים אנדמיים, צוות רפואי, בעקבות חשיפה לנגיף או חולים המתוכננים לתרומת אברים).
 
אופן המתן:
שני התרכיבים  מוזרקים לשריר הדלטואיד או לשריר הירך. נמצא כי הזרקה באזור העכוז במבוגרים הביאה לתגובה חיסונית נמוכה יחסית.
 
מועדי מתן החיסון:

סדרת החיסון הראשוני כוללת שתי מנות ברווח של חודש אחד בינהן ומנת דחף חמישה חודשים לאחר המנה השניה.

במסגרת שגרת החיסונים סדרת החיסון כוללת שלוש מנות  הניתנות לאחר הלידה (רצוי תוך 12 שעות), בגיל 1 חודש ובגיל 6 חודשים.

כאשר יש צורך במתן חיסון בלוחות זמנים מזורזים (למשל לקראת טיול לאזור היפראנדמי לדלקת כבד B ) ניתן לחסן ב-4 מועדים חלופיים כגון: 0, 1, 2, ו-12 חודשים או 0, 7, 21 יום ו-12 חודשים.

הרווח מינימלי בין המנה ראשונה למנה השלישית הינו 4 חודשים ובין המנה השניה לשלישית 2 חודשים. .

כאשר קיים איחור במנה מסוימת של החיסון יש להשלים את הסדרה ללא קשר לזמן שחלף מהמנה האחרונה שנתנה.

 

המינונים המומלצים:

תרכיב Engerix :

בילדים עד גיל 15 (כולל) - 10 מיקרוגרם למנה. התרכיב למבוגרים (מגיל 16 ומעלה) מכיל 20 מיקרוגרם למנה.
תרכיב SciBVac :

 בילדים עד גיל 9 (כולל) – 2.5 מיקרוגרם למנה. התרכיב למבוגרים מיועד לבני 10 שנים ומעלה ומכיל 10 מיקרוגרם למנה.

 

הגישה למעקב סרולוגי במחוסנים והצורך במנות דחף:
יעילות החיסון Engerix במניעת זיהום ע"י נגיף צהבת B HBV) ) היא כ- 90-95% . ככל הידוע כיום, החסינות המוקנית ע"י התרכיב היא ארוכת טווח ונשמרת לפחות ל- 15 שנה ויותר. יש לציין כי  הזיכרון אימונולוגי נשמר גם במקרים בהם כיל הנוגדנים ירד אל מתחת לערך המחסן ואפילו ל-0.  על כן לא מומלץ כיום על מתן דחף שגרתי לאנשים בריאים שהשלימו את סדרת החיסון. לעומת זאת מומלץ מעקב סרולוגי שנתי ומתן מנת דחף למבוגרים המטופלים בהמודיאליזה ומדוכאי חיסון שרמת הנוגדנים בדמם נמוכה מ-  mIU/mL 10.

 

אין חובה לבדוק את כיל הנוגדנים להפטיטיס B כעבור 4-8 שבועות מסיום סדרת החיסונים  אלא אם מדובר בקבוצות הסיכון הבאות: מטופלים בהמודיאליזה ומדוכאי חיסון, חולי HIV , אנשים בסיכון מקצועי לחשיפה לצהבת B כגון עובדי בריאות, חולים עם חסר חיסוני ובסיכון לחשיפה ל-HBV , ילודים לאם שהיא נשאית ל-HBV , בני בית ומגעים מיניים של נשאי צהבת B .

 

אם כיל  הנוגדנים לאחר השלמת סדרת החיסונים נמוך מ mIU/mL 10 יש לתת סידרה מלאה של החיסון מחדש (עדיפות לתרכיב SciBVac ) או לתת מנת דחף אחת ולהשלים סידרה מלאה רק במידה ואין תגובה מספקת לאחר מנת הדחף. אם אין תגובה נאותה לאחר 3 זריקות נוספות, קרוב לודאי שלא תהא תגובה גם למנות נוספות של החיסון ויש להתייחס לאדם  כלא מחוסן.

 

תופעות לוואי

 Engerix :

התגובות כוללות כאב באזור ההזרקה (בשכיחות של1-10%) וחום נמוך (בשכיחות של 1%-6%). תגובות אלרגיות אינן שכיחות והסיכון לאנפילקסיס מוערך בכ- 1 ל- 600000 מנות.

קיימים דווחים על הופעה נדירה של  מחלות אוטואימוניות כמו Guillian-Barre syndrome , rheumatoid arthritis  , central nervous system demyelinating diseases לאחר החיסון, אך לא הוכח קשר סיבתי בין החיסון למחלות הללו.  בניגוד לטענות קודמות לא נמצא קשר  בין החיסון לבין תסמונת המוות בעריסה , טרשת נפוצה או סכרת נעורים.

 

SciBVac :

לא דווח על תופעות לוואי חמורות.

תופעות הלוואי דומות לתרכיב Engerix חלקן בשכיחות גבוהה יותר כגון חום, חולשה.

 

התרכיבים  יכולים  לגרום לנוכחות HBsAg בסרום למשך 21 ימים מהחיסון.

 

הוראות נגד
אין הוראות נגד מלבד הוראות הנגד הכלליות למתן חיסונים 

הוראות לחיסון במצבים הבאים:

1. הריון והנקה אינם מהווים הורית נגד למתן החיסון .

2. חיסון פגים

פגים במשקל של פחות מ- 2 ק"ג שנולדו לאם סרונגטיבית לצהבת B יחוסנו סמוך למועד השחרור מבית החולים או  בגיל חודש או כאשר יגיעו למשקל של 2 ק"ג.

אם הפג נולד לאם נשאית של  צהבת B  והוא שוקל פחות מ- 2 ק"ג יש לחסנו סמוך ככל האפשר (תוך 12 שעות) ללידה ביחד עם מתן HBIG 0.5 ml ( (Hepatitis B Immune Globulin במקומות נפרדים בגוף. לאחר הגיעו לגיל חודש או למשקל של 2 ק"ג יש לתת את סדרת החיסונים מהתחלה (בלא לקחת בחשבון את המנה שנתנה סמוך ללידה). מומלץ לבדוק את הסטטוס החיסוני לצהבת B (HBsAg וanti- HBs ) 3 חודשים לאחר השלמת סדרת החיסון ולא יאוחר מגיל 18 חודשים.

3. חיסון לאחר חשיפה לנגיף:

- תינוק בשל שנולד לאם נשאית לצהבת B :

יחוסן לאחר הלידה במנה הראשונה של התרכיב וכן יקבל מנה של HBIG תוך 12 שעות מהלידה .אם הסטטוס החיסוני של האם אינו ידוע מומלץ לחסן בתרכיב הפעיל בלבד. אם בהמשך מתברר כי האם נשאית מומלץ לתת מנת 0.5 ml HBIG תוך שבוע מהלידה.

- חשיפה עקב דקירה/חשיפה לדם  או מגע מיני:

 כשהמקור HBsAg    חיובי

אם הנחשף אינו מחוסן  מומלץ לתת לו חיסון סביל (HBIG ) במינון של 0.06 מ"ל/ק"ג ולהתחיל בסדרת החיסון  הפעיל. אם הנחשף חוסן בעבר, מומלץ לבדוק את כייל  הנוגדנים (anti-HBs ) תוך 24 שעות.  אם הרמה נאותה (מעל mIU/mL 10) אין צורך בחיסון. אם הרמה נמוכה יותר מומלץ להזריק חיסון סביל (HBIG ) וכן מנת דחף של החיסון הפעיל בהקדם האפשרי , עדיף תוך 24 שעות מהחשיפה.

אם אין אפשרות לבדוק את הנחשף תוך 24 שעות יש להתיחס אליו כאילו אינו מחוסן.

לאחר חשיפה לדם  אפשר להשלים את מתן החיסון הסביל תוך 7 ימים, ולאחר מגע מיני תוך 14 ימים מהחשיפה.

אם הסטטוס החיסוני של מקור החשיפה אינו ידוע  

מומלץ לתת לנחשף שאינו מחוסן או עם רמת נוגדנים נמוכה חיסון פעיל בלבד בהקדם האפשרי לאחר החשיפה.

גם במקרה שבו אין אפשרות לקבל תשובה של כייל הנוגדנים בנחשף המחוסן  תוך 24 שעות מהחשיפה יש לתת מנת דחף של חיסון פעיל.

במקרים בהם המועמד לחיסון לא יכול לקבל חיסון פעיל מסיבה כלשהי, ניתן לתת מנה שניה של חיסון סביל HBIG חודש לאחר המנה הראשונה.

 

חיסון משולב לצהבת נגיפית A ו- B : מאושר לשימוש תכשיר המכיל את האנטיגנים הכלולים בחיסונים לצהבת A ו-B . התכשיר מופץ בשם TWINRIX , והוא מופיע בשתי צורות:

 Pediatric Twinrix : מיועד לילדים עד גיל 16 שנים, מכיל 10 מיקרוגרם של חלבון המעטפת של נגיף  צהבת B ו- 360 יחידות של אנטיגן של נגיף צהבת A . 

Adult Twinrix :  מיועד למבוגרים מגיל 16 שנים, מכיל 20 מיקרוגרם של חלבון המעטפת של נגיף צהבת  B ו- 720 יחידות של אנטיגן של נגיף צהבת A .

סדרת החיסון כוללת 3 זריקות בזמנים 0 , 1, ו- 6 חודשים.

 

להרחבה
הסרת אצוות החיסון לצהבת B מסוג סייביואק מהמדפים - תגובת האיגוד לרפואת ילדים אוגוסט 2015

הסרת אצוות החיסון לצהבת B מסוג סייביואק מהמדפים  - תגובת משרד הבריאות - אוגוסט 2015
רשימת המחקרים הקליניים בתרכיב SciBVac בילודים
התרכיבים לצהבת כבד נגיפית B והתגובה החיסונית אליהם - מאמר סקירה
קישור לתדריך החיסונים של משרד הבריאות
על המחלה והחיסון לצהבת B ב - Pink Book מטעם אתר החיסונים של ה-CDC

צרו אתנו קשר נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה,
צרו אתנו קשר ונדאג להשיב בהקדם: